Başaran: “Hizmet Sektörü Destek Paketi Bekliyor”

Ömer Faruk Başaran

Başaran: “Hizmet Sektörü Destek Paketi Bekliyor”

TPP – Türkiye Patronlar Platformu ve ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, hizmet sektörünün pandemide ciddi yara aldığını ve sektöre yönelik hâlâ somut bir destek paketinin açıklanmadığını hatırlatarak, “Pandemiden birçok iş kolu etkilenirken ilk sıraları hizmet sektörü aldı. Bu sektörde çalışan birçok kişi işsiz kaldı, ekonomik sorunlarla boğuşmak zorunda bırakıldı” dedi.

Restoranların, kafelerin, sinemaların, pandemi gerekçesiyle büyük ölçüde kapalı olduğu aylarda kayıtlı ve kayıt dışı bir buçuk milyon insanın hizmet sektöründeki işinden olduğunu söyleyen Başaran, “Önümüzdeki süreçte hizmet sektöründeki iş yerlerininin birçoğuna icra gelecek, restoranların ayakta kalmasını beklemek hayalcilik” dedi.

Hükümet’in normalleşme sürecine ragmen sektörle ilgili hâlâ bir destek paketi sunmadığının altını çizen Başaran, “İşletmeler bugünlere kadar tek başlarına, yalnız olarak geldiler. Birçoğu iflas etti, bir kısmı iflasın eşiğinde, büyük çoğunluğu ise ödeyip ödeyemeyecekleri belli olmayan borçların altına girdi. Ne zaman esnafımızı ziyaret etsek, ne zaman bir hizmet sektörü işletmesine uğrasak ‘bize yaşama hakkı tanınmadı’ diyerek uygulanan çifte standartlardan, akıl dışı uygulamalardan dert yandılar” dedi.

Başaran şöyle devam etti:

“Hükümet’in hizmet sektörüne desteği olmadı. 3 ay boyunca sadece 750 lira kira desteği vermiş. Aylık kiraları on binleri bulan hizmet sektörü işletmelerine 3 aylık 750 lira kira desteği verseniz ne olur? Üstelik bu desteği sadece şahıs firmalarına verdi, A.Ş. firmalar bu destekten faydalanamadı. Kısa çalışma ödeneği dışında başka hiçbir desteği olmadı devletin. Bankalar ise borçları silmek yerine sadece borç ertelemesi yaptı. İşletmeler kira ödemeye, vergi ödemeye devam ettiler. Nasıl? Borçlanarak. Borç üstüne borç yaparak normalleşme sürecine ulaştılar.

Mağduriyetleri giderilemeyen bu işletmeler, yaz döneminden sonra yeni bir dalgaya maruz kalırsa ne olacak? Bunun önlemi alındı mı? Bu son derece önemli.

Hizmet sektörü işletmelerinin bundan sonraki süreçte hızla toparlanmaları için devletin acil destek planı açıklaması şart. Aksi takdirde işletmeler kapanmaya, çalışanlar işsiz kalmaya devam edecek.”

9 Temmuz 2021, İstanbul


ASİAD TANITIM FİLMİ
TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU
TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU