HÜKÜMET, VATANDAŞ İLE FIRINCILARIMIZI KARŞI KARŞIYA GETİRMEMELİ!

Ömer Faruk Başaran

HÜKÜMET, VATANDAŞ İLE FIRINCILARIMIZI KARŞI KARŞIYA GETİRMEMELİ!

ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği ve TPP – Türkiye Patronlar Platformu Genel Başkanı Ömer Faruk BAŞARAN, Kocaeli’nde ekmeğe yapılan yüzde 14’lük zammın dar gelirli vatandaşa büyük bir darbe olduğunu ifade ederek, zammın geri çekilmesini istedi.

Başaran şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz yıllarda aralarında Kocaeli’nin de olduğu Ankara, Edirne gibi birçok ilimizdeki ekmek zammına valilikler ve Ticaret Bakanlığı müdahelerde bulunmuş, bir süreliğine de olsa zamlar geri çekilmişti. Pandemi sürecinin etkisiyle tavan yapan işsizlik ve hayat pahalılığında en temel gıda maddesi olan ekmeğe zam konusu mutlaka gözden geçirilmelidir. Pandemi döneminde kâr değil, hizmet ön planda olmalıdır.”

Fırıncı esnafının da haklı olduğu yanlar olduğuna dikkat çeken Başaran, Hükümet’in fırıncı esnafına destek olması gerektiğini söyledi. Başaran şunları kaydetti:

“Hükümet fırıncı esnafımız üzerindeki tüm vergilendirmeleri, gelir ve kurumlar ile SGK vergilerine kadar, hepsini düşürmelidir ve borçlarla ilgili en iyi şartları kapsayacak şekilde indirimlere gitmelidir. Fırıncı esnafımızın artık daha fazla mağdur olmaması için gerekli tüm destek verilmeli, adımlar ivedilikle atılmalıdır. Hükümet, vatandaş ile fırıncıları karşı karşıya getirmemelidir!”

Hükümetin konuya derhal bir çözüm bulması gerektiğini belirten Başaran, “Birçok sektör salgın sürecinde ciddi sıkıntılar yaşıyor. Elbette fırıncılarımız da başta un olmak üzere, maya, doğalgaz, elektrik, yakıt, işçilik gibi en hayati kalemleri pahalı olarak tedarik etmek zorunda kalıyor ve bu kalemler esnafa ciddi oranda bir yük getiriyor. Haliyle vatandaşa sunulan hizmet ve ürünlerin fiyatında artış oluyor. Fakat bu böyle olmaz!” dedi.

Başaran ayrıca ekmeğin naylon poşetlere değil, Gıda Kodeksine uygun polietilen maddesinden üretilmiş poşetlere konulması, hatta kağıt ambalaja geçilerek vatandaşa en sağlıklı şekilde ulaştırılması gerektiğini söyledi.

18 Ocak 2021, İstanbul


ASİAD TANITIM FİLMİ
TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU
TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU