ASİAD GENEL BAŞKANI BAŞARAN'IN "KORONA KRİZ" AÇIKLAMALARI

Ömer Faruk Başaran

TPP – Türkiye Patronlar Platformu ve ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk BAŞARAN, küresel bir salgın haline gelen ve tüm dünyada ekonomik, sosyal ve politik yönden derin yaralar açmaya başlayan Korona Krizinin ekonomik sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Korona Krizi, Dünya Tarihini Etkiler!

TPP – Türkiye Patronlar Platformu ve ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk BAŞARAN, Korona Krizinin dünyayı en az I. ve II. Dünya Savaşı kadar etkileyeceğini söyledi. Başaran şu ifadelere yer verdi:

“Korona Krizi, insanlık tarihini etkileyecek bir boyuta ulaşabilir. Bu sebeple krize sadece ekonomik yönden değil, sosyal ve hatta politik yönden de bakılmalı, sonuçları bu üç önemli başlık altında değerlendirilmelidir.”

Korona Krizi En Çok Gelişmekte Olan Ekonomileri Vuracak!

“Korona Virüs salgını ile tetiklenen ekonomik krizden en çok Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkeler etkilenecektir. Bu süreçte pek çok önemli firma el değiştirmek zorunda kalacaktır. Otomotiv, havayolu ve enerji firmaları büyük bir tehdit ile karşı karşıyadır.”

Korona Krizinde Devlet, Bonkör Davranmalı!

“Devletimiz, tüm sektörleri tatmin edici bir şekilde desteklemekle mükelleftir. Yeterli devlet desteği verilmediği takdirde, bu sürecin sonunda, olayın sosyal ve politik boyutları çok büyük olacaktır. Aman, cimri değil, bonkör davranalım! Çünkü destek ne kadar büyük olursa, krizin etkileri o kadar hafif atlatılacaktır.”

Korona’dan Sonra Hiperenflasyon Vuracak!

TPP – Türkiye Patronlar Platformu ve ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk BAŞARAN, Korona Krizinin 1929 Buhranından çok daha büyük olabileceğini ifade ederek “1929 Buhranında 50 milyon kişi işsiz kalmıştı. Yeryüzündeki toplam üretim %42 azalmış, dünya ticareti ise %65 küçülmüştü. Korona Buhranı, ülkelerin para basması ile neticelenecek gözüküyor. Para basma sürecinin sonucu ise HİPERENFLASYON olacaktır!” dedi.

Bu süreçte Rusya ve Çin’in güç kazanacağının altını çizen Başaran şöyle devam etti:

“Bu süreçte insanlar maddi varlıkları ile beraber, sosyal konumlarını ve ruh sağlıklarını kaybedebilirler. Krizin etkisi 1929’da olduğu gibi uzun yıllara yayılabilir, 10 yıl sürebilir.”

Tek Adamlı Mevcut Sistem, Korona Krizinde Çok Riskli!

TPP – Türkiye Patronlar Platformu ve ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk BAŞARAN, mevcut başkanlık sisteminin Korona Virüsü ve sonrasında beklenen ekonomik, sosyal ve politik boyuttaki krizler ile mücadelede riskli olduğunu ve gelecek için kaygı verici sonuçlara yol açabileceğini söyledi. Başaran şu ifadelere yer verdi:

“Kuvvetler ayrılığını fiilen ortadan kaldıran, yürütmenin yasama ve yargı tarafından denetlenmesini imkansız hale getiren ve yürütme gücünü tek bir kişide toplayan mevcut başkanlık sistemi, Korona Krizi sürecinde yanlış kararlar verir ise sonuçlarına hep birlikte, çok ağır bir şekilde katlanmak zorunda kalabiliriz!”

Koronavirüs


ASİAD TANITIM FİLMİ
TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU
TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU