ASİAD Genel Başkanı Başaran: “Kredi Borçları Patlayabilir”

Kredi Borçları

ASİAD Genel Başkanı Başaran: “Kredi Borçları Patlayabilir”

TPP – Türkiye Patronlar Platformu ve ASİAD – Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Ömer Faruk Başaran, vatandaşın son yıllarda ciddi oranda borçlandığına dikkat çekerek, “Yakın zamanda bu borçlar patlayabilir. Nüfusun önemli kısmı icralık olabilir” uyarısında bulundu.

BDDK’nın bankaların geri ödenmeyen alacaklarının yasal takibe intikal süresini 180 güne çıkaran düzenlemesinin 30 Eylül’de dolduğuna işaret eden Başaran, kredi kullanan çok sayıda vatandaşın korkuya kapıldığını söyledi. Bu sayı içerisinde ciddi bir esnaf ve işadamı olduğuna vurgu yapan Başaran, kredi borcu yüzünden icralık olan kişi sayısının bu yıl da dahil ağustos sonu itibarıyla 3 milyon 644 bin 615 kişiye yükseldiğini söyledi.

Esnaf ve işadamlarına yönelik yeni bir düzenleme yapılmaması durumunda çok ciddi sıkıntılar yaşanacağını kaydeden Başaran, “İktidarın geçen yıl doğrudan yardım yapmak yerine kamu bankalarına borçlandırdığı vatandaşlar icra kıskacına düştü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankaların geri ödenmeyen alacaklarının yasal takibe intikal süresini 180 güne çıkartan düzenlemesi 30 Eylül'de doluyor. Süre uzatılmazsa batık kredilerin gerçek boyutu ortaya çıkacak. Milyonlarca esnaf çok zor durumda, ödeme yapabilecek durumda değiller. Borçları ödeme imkanları yok” dedi.

29 Eylül 2021, İstanbul


ASİAD TANITIM FİLMİ
TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU
TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU