Ömer Faruk Başaran: ''Ticaret odası iktidarın tekeline girmemelidir''

Ömer Faruk Başaran

İTO Değişim platformunda konuşan, platform sözcüsü Ömer Faruk Başaran, "Ticaret odası iktidarın tekeline girmemelidir. Ticaret odasının görevi esnafın ve tüccarın haklarını savunmak, çıkarlarını gözetmektir siyaset yapmak değildir. Sivil ama kanunla düzenlenmiş bir kuruluş olmalıdır." dedi.

Bugün gerçekleşen İTO Değişim Platformu Toplantısı’na olan katılımın yoğunluğu dikkat çekti. Toplantı platform sözcüsü Ömer Faruk Başaran’ın konuşması ile başlarken açıklamalar sonrası kürsüye davet edilen 24. Dönem Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, İSİYAD Genel Başkanı Cemal Çoban, MARİMDER Genel Başkanı Zeki Gedikoğlu başta olmak üzere çok sayıda iş adamı Ömer Faruk Başaran’a olan güvenlerini ve desteklerini dile getirdiler.

Ömer Faruk Başaran’ın açıklamalarından satır başları:

‘‘BERABER HAREKET EDECEK HERKESE KAPIMIZ AÇIK’’

Yeni kurulmuş bir platform olarak başta İbrahim Melih Yıldırım döneminden olmak üzere birçok insan ve derneğin katılımını sağladık. Derneğimize çok geniş bir katılım var. Bu yola samimiyet çerçevesinde başladık. Değişime ve yeniliklere açığız. Yeni bir oluşum oluşturmak lazım. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Beraber hareket edecek herkese kapımız açık.

‘’HAKİKATİN ŞİMŞEĞİ FİKİRLERİN ÇATIŞMASINDAN ÇIKAR’’

Ticaret odası iktidarın tekeline girmemelidir. Ticaret odasının görevi esnafın ve tüccarın haklarını savunmak, çıkarlarını gözetmektir siyaset yapmak değildir. Sivil ama kanunla düzenlenmiş bir kuruluş olmalıdır. Geçtiğimiz hafta farklı kesimlerden farklı görevler alan arkadaşlarla bir araya geldik. Siyasi açıdan farklı düşüncelerin bir araya gelmesi herkesin yararına olur. Namık Kemal’in de dediği gibi hakikatin şimşeği fikirlerin çatışmasından çıkar.

‘’BİZE YAPILAN NEZAKETSİZ DAVRANIŞLARA SESSİZ KALMAYACAĞIZ’’

Birilerinin bir makama talip olması düşman olmayı gerektirmez. Mevcut İTO yönetiminde çatlaklar var. Bu bir demokratik yarış küslüklere ve kırgınlıklara gerek yok. Demokratik yarış, nazik ve kibar bir şekilde devam etmeli. Bize karşı yapılan nezaketsiz davranışlara sessiz kalmayacağımızı herkes bilmeli.

‘’SEÇİMLERİN GENEL SEÇİMLER SONRASI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’’

Ticaret odası seçimlerinin tarihi cumhurbaşkanının insiyatifinde olan bir konu. Seçimlerin genel seçimler sonrası olacağını düşünüyorum.

İŞTE TOPLANTIDAN GÖRÜNTÜLER

27 Ekim 2021, İstanbul


ASİAD TANITIM FİLMİ
TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU
TÜRKİYE PATRONLAR PLATFORMU